Első könyvajánlónkban egy igen fontos könyvre esett a választás. Számunkra Kiyosaki Cashflow Négyszög című könyve életünk egyik legmeghatározóbb könyve/élménye. Hogy miért? Olvass tovább és rájössz magad is.
Robert Kiyosaki – Cashflow Négyszög
A gazdagok gondolkodásmódja és jövedelmi szokásai teljesen eltérnek a szegények és a középosztályéitól. Tekintettel arra, hogy milyen hatalmas különbséget jelent az életünkben, megdöbbentő, hogy az iskolában nem vagy alig kapunk oktatást a pénzzel kapcsolatos kérdésekről. Az eredmény: pénzügyileg analfabéták milliói, akik fizetésről fizetésre élnek, kiszolgáltatva másoknak, akik pénzügyileg intelligensek.
A tényleges tudás hiányát a pénzzel kapcsolatos pszichológiai problémák még tovább súlyosbítják: Nehezen tudunk logikusan gondolkodni valamiről, ami a túlélésünk legmélyére hat. A logika helyére a félelem lép, beleértve azt is, hogy nem akarjuk tudni, hogy milyenek a kiadási és bevételi szokásaink valójában. Robert Kiyosaki Hawaiin nőtt fel, ahol az apja pedagógus volt. Mivel nem tetszett neki az ötlet, hogy ő maga is fizetett tanár legyen, inkább üzleti karriert futott be. Az irónia, ami nem maradt el, hogy később írásai és pénzügyi szemináriumai révén szenvedélyes tanárrá vált.
A Cashflow Négyszög című könyvében az az érvelése, hogy mindenki a négy pénzügyi kvadráns egyikéből él, amelyek egy gondolkodásmódot és a pénzkeresés módját is leírják.
A kvadránsok, avagy a Cashflow Négyszög
A négy kvadránst az A=alkalmazott, C=cégtulajdonos, E=egyéni vállalkozó és B=befektető betűk jelölik.
Kiyosaki így magyarázza a kvadránsokat: Ha egy A személynek pénzre van szüksége, automatikusan munkát keres. A kulcsszavuk a „biztonság”, és úgy gondolják, hogy egy fizetett állás ezt nyújtja. Egy E személy ezzel szemben valamit tesz azért, hogy saját maga keressen pénzt. Az ő kulcsszavuk a „perfekcionizmus” és az „ellenőrzés”; biztosnak kell lenniük abban, hogy a dolgokat jól csinálják, ami azt jelenti, hogy a maguk módján kell csinálniuk. Ennek köszönhetően a működésük kicsi marad.
Ezzel szemben a C személy elindít vagy megvesz egy rendszert, amely pénzt termel, az B pedig pénzt fektet egy olyan rendszerbe, amely több pénzt termel anélkül, hogy közvetlenül részt venne benne.
Milyen a pénzforgalom szerkezete?
Kiyosaki azonosítja a szegények, a középosztálybeliek és a gazdagok alapvető pénzforgalmi mintáit. Mind a szegények, mind a középosztály számára a legtöbb keresetük a munkából származik és amint megkapják a pénzt, a pénz ismét elmegy a kiadásokra és az adósságokra. Mindössze az összeg, amit keresnek, változik. Ez az A személy pénzforgalmi mintázata. Ezzel szemben a gazdagok jövedelmének nagy része vagyonból származik. Minden kötelezettséget a vagyonból származó készpénzből fizetnek ki, amint az felmerül.
A középosztálybeli pénzforgalmi mintázat normálisnak tekinthető társadalmunkban. Kívülről úgy tűnik, mintha jól élnél, van autód, házad és nyaralni jársz, de valójában hónapról hónapra élsz.
Ha abbahagynád a munkát, meddig tudnál megélni?
A legtöbb ember, még a magas fizetésűek is, a pénzügyi „vörös vonalon” dolgozik. A pénzük olyan gyorsan megy ki a bankszámlájukról, ahogyan bejön. A személyes pénzügyek aranyszabálya – jegyzi meg Kiyosaki – az, hogy „előbb fizess magadnak”, de a legtöbb ember folyamatosan dolgozik, hogy pénzt keressen, miközben mások, beleértve a főnökeiket és a kormányt is a munkájukból élnek. Ahogy Kiyosaki mondja: „Azok az emberek, akik nem tudják kontrollálni a pénzforgalmukat, azoknak dolgoznak, akik tudják”.
Miért kell, hogy pénzügyi ismeretekkel rendelkezz?
A kvadráns bal oldalán elhelyezkedő emberek hajlamosak másokat hibáztatni a helyzetükért, holott a helyzetük valódi oka a pénzzel kapcsolatos ismeretek hiánya. Pénzügyi életüket olyan véleményekre alapozzák, mint például „a házad egy vagyontárgy” vagy „pénzre van szükséged ahhoz, hogy pénzt keress”, anélkül, hogy valaha is igazán megvizsgálnák a tényeket. Ezzel szemben a kvadráns jobb oldalán lévő emberek a tényekben bízva váltak sikeressé. Számokban gondolkodnak, nem szavakban. A legtöbb ember abba fektet pénzt, ami vizuálisan vagy érzelmileg jónak tűnik számára, de az okos befektető, csak a számok alapján alkotja meg a saját képét egy befektetésről.
A gazdag emberek sokkal több időt fektetnek a befektetéseikbe és ennek eredményeként jobb hozamokat érnek el. Ügyesek abban, hogy megtalálják a náluk kevesebb tudással rendelkező emberek által okozott pénzügyi problémákat, majd potenciálisan nagyszerű jutalmakkal veszik ki a kezükből a problémát. Következtetése: A vagyon idővel a kvadráns bal oldalán lévő emberektől a jobb oldalon lévőkhöz áramlik.
A pénzügyi IQ leginkább érzelmi IQ
A gazdagok és mindenki más között az elsődleges különbség a kudarcokhoz való eltérő hozzáállásuk. Azért van kevés önjelölt gazdag ember, mert kevés ember képes elviselni a csalódást. Ahelyett, hogy megtanulnának szembenézni a csalódással, azzal töltik az életüket, hogy elkerüljék azt. Ha meg tudod tanulni, hogy számíts a csalódásra, de ettől függetlenül haladj tovább a céljaid felé, akkor a sikered (még ha az adott pillanatban nem is tűnik annak) gyakorlatilag garantált.
Az emberek új üzleti ötletekkel próbálkoznak, kezdetben izgatottak, majd hamarosan feladják és az ötletet hibáztatják. Ami valójában történt, mondja Kiyosaki, az az, hogy a csalódás győzött és túl könnyen győzött. Az üzlettulajdonosok és befektetők mentalitása más: ők tudják, hogy a sikerhez idő kell és felkészültek a hullámvölgyekre: „A pénzügyi IQ 90%-ban érzelmi IQ és csak 10%-ban technikai információ a pénzügyekről vagy a pénzről”. A kvadráns jobb oldalán lévő embereknek is vannak félelmeik, de aktívan próbálnak úrrá lenni rajtuk egy álom megvalósítása érdekében.
Itt tudod megvenni a könyvet >>
Néhány szó a Cashflow Négyszög szerzőjéről
Az 1947-ben született Robert Toru Kiyosaki Hawaiin nőtt fel, ahol apja az állam oktatási vezetője volt. A New York-i főiskola után a Standard Oilnál dolgozott a tartályhajózásban, majd a Xerox értékesítőjeként, a húszas évei közepén pedig belépett a tengerészgyalogsághoz, majd helikopterpilótaként Vietnamba vezényelték.
Később lakásokat kezdett vásárolni és eladni, valamint részvényekbe fektetett, 1977-ben pedig sikeresen bevezette az USA-ban a nejlon és tépőzáras „szörfös pénztárcákat”. Az arizonai Phoenixben működő Cashflow Technologies nevű cége világszerte üzleti oktatási termékeket értékesít és népszerű szemináriumi előadó.
Ajánlunk pár oldalt ahol ingyen letölthetsz pdf könyveket és hangoskönyveket is:
KAPCSOLÓDÓ
- Autogén tréning a hatékonyabb tanulásért
- Startup vállalkozás ötletek
- Ingyenes gépírás tanfolyam online