A „4 órás munkahét – Szabadulj meg a 9-5-ig robottól és élj ott, ahová a szíved húz!” hátteréről: 2007 márciusában a texasi Austinban megrendezett South by Southwest Interactive technológiai konferencia résztvevőinek volt okuk az izgalomra. A Szilícium-völgyi startupok, amelyeket ez a találkozó ünnepelt, lendületben voltak. 2004-ben a Google huszonhárom milliárd dolláros I.P.O.-ja jelentette az eredeti dotcom-bukta által előidézett internetes üzleti válság végét. 2006-ban a Facebook megnyitotta hálózatát az egyetemi hallgatók előtt, és közeledett a százmillió aktív felhasználóhoz, miközben egy új, konkurens szolgáltatás, a Twitter is elindult.
A konferencia előtt alig két hónappal Steve Jobs a San Francisco-i Moscone Convention Center színpadán állt, hogy bejelentse az Apple legújabb termékét, az iPhone-t. A Szilícium-völgyben ebben az időszakban kialakult kultúra a koffeines, fiatal hackereket ünnepelte, akik éjszakába nyúlóan virrasztottak, gyorsan mozogtak. Mindezt annak érdekében, hogy olyan vállalatokat építsenek, amelyek hirtelen milliomosokká tehetik őket.
Ebben a környezetben a munkamorál éppúgy ünnepelté vált, mint a vízió vagy az innováció
Nagy bóknak számított, ha valakit „10x mérnöknek” neveztek, ami azt jelentette, hogy az agya tízszer gyorsabban tudott számítógépes kódot készíteni, mint egy átlagos programozó. Ennek fényében egy valószínűtlen előadó, egy huszonkilenc éves, Princetonban végzett Tim Ferriss készült Austinban színpadra lépni, hogy egy ellentétes üzenetet közvetítsen.
A főiskola után Ferriss nyugatra költözött, hogy az öböl menti TrueSAN nevű digitális adattároló vállalatnál vállaljon értékesítési munkát. Végül kilépett, hogy saját céget alapítson, amely egy sportolók körében népszerű neurotropikus táplálékkiegészítőt értékesített. Az őt körülvevő Szilícium-völgyi kultúra által inspirálva Ferriss rendkívül sokáig dolgozott. Egy alkalommal Firenzébe ment nyaralni a családjával, és végül napi tíz órát dolgozott egy internetkávézóban.
Ferriss elkeseredett, amikor rájött, hogy az egyszemélyes cégét soha nem fogják milliókért eladni. Megrekedt vele és az általa megkövetelt őrlődéssel. Erre válaszul egy sor, semmit sem hagyó kísérletet indított, hogy drasztikusan csökkentse a munkával töltött időt. Megszigorította ügyféllistáját, ahelyett, hogy megpróbálta volna maximalizálni a kiszolgált ügyfelek számát, arra a kisebb számú ügyfélre összpontosított, akik a bevételei nagy részét generálták.
Ezután olyan bonyolult rendszereket épített ki, amelyek lehetővé tették, hogy az újonnan megjelenő internetes szolgáltatások segítségével koordinált, távol lévő vállalkozókból álló csapatok az ő közreműködése nélkül intézhessék cége működésének legtöbb részletét.
Hamarosan már csak tíz-tizennégy naponta egyszer nézte meg az e-maileket
Az egyszerűsített napirenddel hosszabb látogatásokat tett olyan városokban, mint az argentin Buenos Aires, ahol az amerikai dollár erős volt, kihasználva azt a felismerést, hogy az autonómia maximalizálásakor gyakran jobb olcsóbban élni, mint több pénzt keresni. Intenzív spanyolórákat vett, hogy gyorsan megtanulja a nyelvet, és tangót kezdett táncolni, végül magas szintű versenyeken indult.
Miután ezekről a kísérletekről vendégelőadások sorozatát tartotta a Princeton egyik vállalkozói osztályának, Ferriss a levont tanulságokat „A 4 órás munkahét” című könyvében finomította. A könyv megjelenését ugyanarra a tavaszra tervezték, amikor Austinba érkezett, hogy egy keményen dolgozó, 10x-es mérnöki pályára törekvő mérnökökkel teli teremben elmondja, hogy szakmai életük nem fenntartható, és hogy el kellene gondolkodniuk azon, hogy valami érdekesebbet csináljanak az idejükkel.
4 órás munkahét – Szabadulj meg a 9-5-ig robottól és élj ott, ahová a szíved húz!
Mit csinálsz? Tim Ferriss nehezen tudja megválaszolni a kérdést. Attól függően, hogy mikor kérdezed meg a Princeton Egyetem vitatott vendégelőadóját, talán válaszol: „Európában motorversenyzek.” „Síelek az Andokban.” „Panamában búvárkodom.” „Tangót táncolok Buenos Airesben.” Több mint öt évet töltött az Újgazdagok titkainak megismerésével, egy gyorsan növekvő szubkultúra, amely felhagyott a „halasztott élettervvel”, és ehelyett elsajátította az új valuta-idő és a mobilitást – hogy luxus életstílust teremtsen itt és most. Akár túlhajszolt alkalmazott vagy, akár a saját vállalkozásod csapdájába esett vállalkozó vagy, ez a könyv az iránytű egy új és forradalmi világhoz.
Tim Ferriss és a 4 órás munkahét megtanít téged:
- Hogyan szervezd ki az életedet tengerentúli virtuális asszisztenseknek óránként 5 dollárért, és csinálj, amit csak akarsz?
- Hogyan járják be a világot a kékcédulás szabadulóművészek anélkül, hogy felmondanának a munkahelyükön?
- Hogyan iktasd ki a munkád 50%-át 48 óra alatt egy elfeledett olasz közgazdász elvei alapján?
- Hogyan cserélheted el a hosszú távú karriert rövid munkaközi kitörésekre és szabadidős „mini-nyugdíjra”?
- Mi a döntő különbség az abszolút és a relatív jövedelem között?
- Hogyan tanítsd meg a főnöködet arra, hogy a teljesítményt értékelje a jelenléttel szemben, vagy hogyan nyírd ki a munkádat, vagy a cégedet, ha az menthetetlen?
- Mik azok az automatizált pénzforgalmi „múzsák”, és hogyan hozhatsz létre egyet 2-4 hét alatt?
- Hogyan ápoljuk a szelektív tudatlanságot – és hogyan teremtsünk időt – egy alacsony információs diétával?
- Mik a Távvezérelt vezérigazgatók menedzsmenttitkai?
- Hogyan juthatsz világszerte ingyenes lakhatáshoz és 50-80%-os repülőjegy-kedvezményhez?
- Hogyan töltsd ki az űrt és teremts értelmes életet a munka és az iroda megszüntetése után?
Timothy Ferriss – 4 órás munkahét könyvét itt tudod megvenni.
Ajánlunk pár oldalt ahol ingyen letölthetsz pdf könyveket és hangoskönyveket is:
KAPCSOLÓDÓ KÖNYVEK:
- David J. Schwartz – Gondolj merészet
- Peter Honey – Problémás emberek
- Charles Duhigg – A szokás hatalma
- Aldous Huxley – Szép új világ
- Isaac Asimov – Alapítvány trilógia
- Robert Kiyosaki – Cashflow Négyszög
- Könyvajánló(kategória)