A blockchain, vagy magyarul a blokklánc technológia legegyszerűbben úgy definiálható, mint egy *decentralizált, elosztott főkönyv, amely egy digitális eszköz származását rögzíti.
*A decentralizált szó jelentése: Elosztott, vagy központ nélküli. Egy decentralizált szervezetnek például nincsen központi vezetése, a tagok együtt döntenek arról, hogy mit csináljanak, például szavazással. Egy decentralizált számítógépes hálózatban nincs egy olyan központi láncszem, amit kikapcsolva a hálózat leállítható lenne, vagy amelyik önmaga megszabhatná a többi számítógépnek, hogy mit csináljanak. Ellentéte a centralizált, azaz központosított. (Forrás: lexiq.hu)
A blokkláncban lévő adatok eleve nem módosíthatók, ami legitim bomlasztó tényezővé teszi az olyan iparágak számára, mint a fizetés, a kiberbiztonság és az egészségügy. Útmutatónkban végigvezetjük, hogy mi is a blokklánc, hogyan használják és mi a története. Kezdjük az elején…
Mi az a blokklánc?
A blokklánc, amelyet elosztott főkönyvi technológiának is neveznek, a decentralizáció és a kriptográfiai hashelés segítségével bármely digitális eszköz történetét megváltoztathatatlanná és átláthatóvá teszi. A blokklánc technológia megértéséhez egy egyszerű analógia a Google Doc. Amikor létrehozunk egy dokumentumot és megosztjuk egy csoport emberrel, a dokumentumot másolás, vagy átadás helyett elosztjuk.
Ez egy decentralizált terjesztési láncot hoz létre, amely mindenki számára egyszerre biztosít hozzáférést a dokumentumhoz. Senki sincs kizárva a másik fél módosításaira várva, miközben a dokumentum minden módosítása valós időben rögzítésre kerül, így a változások teljesen átláthatóvá válnak. Természetesen a blokklánc sokkal bonyolultabb, mint egy Google-doksi, de az analógia azért találó, mert a technológia három kritikus gondolatát szemlélteti.
A blokklánc technológia áttekintése
- A blokklánc egy olyan adatbázis, amely titkosított adatblokkokat tárol, majd ezeket összekapcsolja, hogy az adatok kronologikus, egyetlen igazságforrást képezzenek.
- A digitális eszközöket másolás vagy átvitel helyett szétosztják, így egy eszköz megváltoztathatatlan nyilvántartása jön létre.
- Az eszköz decentralizált, ami teljes valós idejű hozzáférést és átláthatóságot biztosít a nyilvánosság számára.
- A változások átlátható főkönyve megőrzi a dokumentum integritását, ami bizalmat teremt az eszköz iránt.
- A blokkláncot a benne rejlő biztonsági intézkedések és a nyilvános főkönyv teszi elsődleges technológiává szinte minden egyes ágazatban
A blokklánc különösen ígéretes és forradalmi technológia, mivel segít csökkenteni a kockázatot, kiszűrni a csalást és átláthatóságot biztosít számtalan felhasználási módhoz.
A blokklánc három fontos fogalomból áll:
- Blokkokból
- Csomópontokból
- Bányászokból
Nézzük át ezeket részletesen..
#1. A blokkok
Minden lánc több blokkból áll és minden blokknak három alapvető eleme van:
- A blokkban lévő adatok;
- Egy 32 bites egész szám, az úgynevezett nonce. A nonce véletlenszerűen generálódik a blokk létrehozásakor, amely ezután létrehozza a blokk fejlécének hash-jét;
- A hash egy 256 bites szám, amely a nonce-hez kapcsolódik. Ennek nagyon sok nullával kell kezdődnie, azaz rendkívül kicsinek kell lennie.
A lánc első blokkjának létrehozásakor egy nonce generálja a kriptográfiai hash-t. A blokkban lévő adatokat aláírtnak tekintik és örökre a nonce-hez és a hash-hez kötik, hacsak nem bányásszák ki.
#2. A bányászok
A bányászok új blokkokat hoznak létre a láncban egy bányászatnak nevezett folyamat révén. A blokkláncban minden blokknak saját egyedi nonce-ja és hash-ja van, de hivatkozik a lánc előző blokkjának hash-jára is, így a blokkok bányászata nem egyszerű, különösen a nagy láncok esetében. A bányászok speciális szoftverrel oldják meg azt a hihetetlenül összetett matematikai problémát, hogy megtalálják azt a nonce-t, amely egy elfogadott hash-t generál.
Mivel a nonce csak 32 bit, a hash pedig 256 bit, nagyjából négymilliárd lehetséges nonce-hash kombinációt kell bányászni, mielőtt megtalálják a megfelelőt. Amikor ez megtörténik, a bányászok úgy mondják, hogy megtalálták az „arany nonce”-t, és a blokkjukat hozzáadják a lánchoz. Ha a lánc bármely korábbi blokkján változtatást hajtanak végre, akkor nem csak a változtatást tartalmazó blokkot kell újra bányászni, hanem az összes utána következő blokkot is. Ezért rendkívül nehéz manipulálni a blokklánc technológiát.
Gondoljunk erre úgy, mint a „biztonság matematikában”, mivel az arany nemek megtalálása óriási mennyiségű időt és számítási teljesítményt igényel. Amikor egy blokkot sikeresen kibányásznak, a változást a hálózat összes csomópontja elfogadja, a bányász pedig anyagi jutalmat kap.
#3. A csomópontok
A blokklánc-technológia egyik legfontosabb fogalma a decentralizáció. Egyetlen számítógép vagy szervezet sem birtokolhatja a láncot. Ehelyett egy elosztott főkönyvről van szó a lánchoz csatlakozó csomópontokon keresztül. A csomópontok bármilyen elektronikus eszköz lehetnek, amelyek fenntartják a blokklánc másolatait és fenntartják a hálózat működését. Minden csomópontnak saját példánya van a blokkláncról és a hálózatnak algoritmikusan jóvá kell hagynia minden újonnan bányászott blokkot ahhoz, hogy a lánc frissüljön, megbízható és ellenőrzött legyen.
Mivel a blokkláncok átláthatóak, a főkönyv minden művelete könnyen ellenőrizhető és megtekinthető. Minden résztvevő kap egy egyedi alfanumerikus azonosító számot, amely a tranzakcióit mutatja. A nyilvános információk és az ellenőrzések és ellensúlyok rendszerének kombinálása segít a blokklánc integritásának megőrzésében és bizalmat teremt a felhasználók között. Lényegében a blokkláncokat úgy lehet elképzelni, mint a bizalom skálázhatóságát a technológián keresztül.
A blokklánc technológiai felemelkedésének kezdete
A blokklánc legismertebb és talán legvitatottabb felhasználási területe a kriptovaluták. A kriptovaluták olyan digitális valuták, vagy tokenek, mint a Bitcoin, az Ethereum, amelyekkel árukat és szolgáltatásokat lehet vásárolni.
A készpénz digitális formájához hasonlóan a kriptovaluták az ebédtől kezdve a lakásvásárlásig mindenre felhasználhatók. A készpénzzel ellentétben a kriptó a blokkláncot használja, amely egyszerre szolgál nyilvános főkönyvként és egy továbbfejlesztett kriptográfiai biztonsági rendszerként, így az online tranzakciók mindig rögzítve és biztosítva vannak.
Hogyan működnek a kriptovaluták?
A kriptovaluták olyan digitális valuták, amelyek blokklánc technológiát használnak minden tranzakció rögzítésére és biztosítására. A kriptopénz, például a Bitcoin a készpénz digitális formájaként használható a mindennapi használati tárgyaktól kezdve a nagyobb vásárlásokig, például autók és lakások vásárlására.
Számos digitális pénztárca vagy kereskedési platform valamelyikének segítségével lehet megvásárolni, majd egy tárgy megvásárlásakor digitálisan átutalni, a blokklánc pedig rögzíti a tranzakciót és az új tulajdonost. A kriptovaluták vonzereje abban rejlik, hogy mindent egy nyilvános főkönyvben rögzítenek és kriptográfiával biztosítanak, így minden fizetésről megdönthetetlen, időbélyegzővel ellátott és biztonságos feljegyzés készül.
A mai napig közel 13.000 kriptovaluta létezik a világon, amelyek teljes piaci értéke jelenleg 2,5 billió dollár körül mozog és az érték nagy részét (pillanatnyilag kb. 47%-át!!) a Bitcoin birtokolja. Ezek a tokenek hihetetlenül népszerűvé váltak az elmúlt néhány évben, egy Bitcoin nagyjából 60 000 dollárnak felel meg.
Íme néhány fő ok, amiért hirtelen mindenki felfigyelt a kriptovalutákra:
- A blokklánc biztonsága sokkal nehezebbé teszi a lopást, mivel minden kriptopénznek saját, megdönthetetlenül azonosítható száma van, amely egy tulajdonoshoz kötődik.
- A kriptovaluta csökkenti az egyedi valuták és a központi bankok szükségességét. A blokklánc segítségével a kriptovalutát bárhová és bárkinek el lehet küldeni a világon anélkül, hogy valutaváltásra lenne szükség, vagy hogy a központi bankok beavatkoznának.
- A kriptovaluták egyeseket meggazdagíthatnak. A spekulánsok felhajtották a kriptók, különösen a Bitcoin árfolyamát, ami néhány korai befektetőnek segített abban, hogy milliárdosokká váljanak. Hogy ez valóban pozitív-e, még nem derült ki, mivel egyes visszahúzó vélemények szerint a spekulánsok nem a kripto hosszú távú előnyeit tartják szem előtt.
- Egyre több nagyvállalat támogatja a blokklánc-alapú digitális fizetőeszköz ötletét. Például a Tesla 2021 februárjában nagy bejelentésével elárulta, hogy 1,5 milliárd dollárt fektet be a Bitcoinba és elfogadja azt fizetőeszközként az autóikért. Majd utána az utóbbit – azaz, hogy Teslát vehetünk Bitcoinért – visszavonta… majd újra engedélyezte. Elon Musk „hitelessége” ezen a ponton (is) masszív mélyrepülésbe keszdett.
Természetesen számos jogos érv szól a blokklánc-alapú digitális valuták ellen
Először is, a kriptopénz nem egy nagyon szabályozott piac. Sok kormány gyorsan beleugrott a kriptóba, de csak kevés kormány rendelkezik szilárdan kodifikált törvényekkel ezzel kapcsolatban. Ráadásul a kripto hihetetlenül volatilis a fent említett spekulánsok miatt. 2016-ban a Bitcoin ára 450 dollár körül volt tokenenként. Ezután 2018-ban tokenenként körülbelül 16 000 dollárra ugrott, majd 3100 dollár körüli szintre esett vissza, majd azóta több mint 60 000 dollárra emelkedett és várhatóan a következő csúcsa 100 ezer dollár lesz hamarosan.
A stabilitás hiánya miatt egyesek nagyon meggazdagodtak, míg a többség veszített rajta. Hogy a digitális valuták jelentik-e a jövőt, az még nem derült ki. Egyelőre úgy tűnik, hogy a blokklánc meteorszerű felemelkedése inkább a valóságban kezd gyökeret verni, mint puszta hype-ban. Bár a blokklánc még gyerekcipőben jár ezen a teljesen új, erősen felfedezésre váró területen és a Bitcoinon túl is ígéretesnek tűnik.
A Bitcoinon túl
Az Ethereum blokklánc
A blokkláncot eredetileg a Bitcoin számára létrehozott, rendkívül átlátható főkönyvi rendszerként hozták létre, hogy azon működjön és már régóta a kriptopénzekkel hozzák összefüggésbe, de a technológia átláthatósága és biztonsága miatt egyre több területen is elterjedt és ennek nagy része az Ethereum blokklánc fejlesztésére vezethető vissza. 2013 végén Vitalik Buterin orosz-kanadai fejlesztő egy fehér könyvet(whitepaper-t) tett közzé, amelyben egy olyan platformot javasolt, amely a hagyományos blokkláncfunkciókat kombinálja egy kulcsfontosságú különbséggel: a számítógépes kódok végrehajtásával.
Így született meg az Ethereum projekt. Az Ethereum blokklánc lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy kifinomult programokat hozzanak létre, amelyek képesek egymással kommunikálni a blokkláncon.
Tokenek
Az Ethereum programozói bármilyen digitális eszközt reprezentáló tokeneket hozhatnak létre, nyomon követhetik a tulajdonjogát és egy sor programozási utasítás szerint végrehajthatják a funkcióit.
A tokenek lehetnek zenefájlok, szerződések, koncertjegyek vagy akár egy beteg egészségügyi adatai. Legújabban a nem-pénzre váltható tokenek (NFT-k) váltak divatossá. Az NFT-k olyan egyedi blokklánc-alapú tokenek, amelyek digitális médiát – például egy videót, zenét vagy művészetet – tárolnak. Minden egyes NFT képes ellenőrizni a digitális média hitelességét, előzményeit és kizárólagos tulajdonjogát. Az NFT-k azért váltak rendkívül népszerűvé, mert a digitális alkotók új hullámának lehetőséget nyújtanak arra, hogy megvásárolhassák és eladhassák alkotásaikat, miközben megfelelő elismerést és a nyereségből való méltányos részesedést kapnak.
A blokklánc újonnan felfedezett felhasználási lehetőségei kiszélesítették a főkönyvi technológia lehetőségeit, hogy más ágazatokba, például a médiába, a kormányzatba és a személyazonosság biztonságába is behatoljon. Jelenleg vállalatok ezrei kutatnak és fejlesztenek olyan termékeket és ökoszisztémákat, amelyek teljes egészében a feltörekvő technológián alapulnak.
A blokklánc kihívást jelent az innováció jelenlegi statusquójával szemben, mivel lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy olyan úttörő technológiával kísérletezzenek, mint a peer-to-peer energiaelosztás vagy a hírmédia decentralizált formái. A blokklánc definíciójához hasonlóan a főkönyvi rendszer felhasználási területei is csak fejlődni fognak a technológia fejlődésével.
KAPCSOLÓDÓ DOLGOK:
- Mi az a kriptovaluta, hogyan működik és miért használjuk?
- Twitter: Már Bitcoinban is adhatunk borravalót
- Ingyen kriptovaluta egyszerűen