A Windows 11 végre itt van… – Ami bizonyos szempontból meglepő, hiszen a Windows 10-et a Windows utolsó frissítéseként hirdették meg. Van az a mondás, miszerint vagy haladni kell a korral. Azonban talán ezért is láthatjuk most a Windows 11-et, az operációs rendszer első nagyobb frissítését évek óta.
Az újratervezett témát, a múlt és a jelen új megjelenésű alkalmazásait, valamint a jobb érintőképernyős kezelőfelületet bemutató frissítés úgy tűnik, hogy az alkalmi felhasználóknak és bizonyos mértékig az erősebb felhasználóknak is kedveskedik. A Windows 11 esetében még bőven van hova fejlődni. De ami a megjelenéskor itt van, az egy csábító frissítés, amely úgy tűnik, hogy a következő évtizedre meghatározza a Microsoft jövőjét. Mind a szoftverek, mind a hardverek tekintetében. Csapjunk is bele.
Ár és elérhetőség
A Windows 11 ingyenes mindenkinek, aki megfelel a Microsoft által meghatározott rendszerkövetelményeknek. A frissítés két megszokott változatban érkezik, azaz a Home és a Pro. A Pro verzió elsősorban az üzleti felhasználóknak szánt funkciókkal rendelkezik, de az otthoni felhasználóknak tetszhet, hogy a nagyobb biztonság érdekében keményebb titkosítási szinttel titkosíthatja merevlemezét. A legtöbb hétköznapi felhasználó azonban nem marad le semmiről, ha a Home változatot választja. Ugyanis a Windows 11 Pro minden exkluzív funkciója az üzleti, nem pedig az otthoni felhasználókra van szabva, így ha valaki kreatív munkára, játékra vagy csak alkalmi használatra használja a számítógépet, akkor nem sok szükség van a Pro változatra.
Bár az ingyenes frissítés üdvözlendő, a Windows 11 megjelenését megelőzően a rendszerkövetelményekkel kapcsolatos kommunikáció meglehetősen siralmas volt. A TPM (Trusted Platform Modules) egykor csak egy hiánypótló téma volt, most azonban ez egy fontos beszédtéma és sok felhasználó még mindig azon töpreng, hogy vajon kompatibilis-e a számítógépük. A Windows 11 eléréséhez új követelmény lesz a Microsoft-fiók és az internetkapcsolat. Ezek nélkül a beállítási képernyőnél ragadunk. Bár ez egy szempontból érthető, mások számára frusztráló lehet, akik csak alkalmanként szeretnék használni a számítógépet anélkül, hogy fiókot kellene létrehozniuk vagy állandó internetkapcsolatot kellene létesíteniük.
És ott van még az adatgyűjtés kérdése is…
Mivel a frissítés a Windows 11 tesztelésére szolgáló Insider Build programban volt elérhető, jelenleg nincs mód ennek kikapcsolására, ami aggodalomra ad okot, hogy itt miért nincs opció. A Microsoft a múltban már került némi bajba a felhasználókról gyűjtött adatok miatt és elég nagy volt a visszhang, hogy a vállalat megkönnyítette a felhasználók számára annak ellenőrzését, hogy milyen adatokat osztanak meg a Windows 10-ben.
Kár tehát, hogy a Microsoft a Windows 11-nél úgy tűnik, visszalépett ebben a tekintetben. Remélhetőleg a jövőben átláthatóbban kezeli majd az általa gyűjtött adatokat, miközben olyan eszközöket biztosít, amelyek segítségével a felhasználók ellenőrizhetik, hogy mi kerül – és mi nem – megosztásra.
A Windows 11 új designja
A Microsoft a Windows 11 június 24-i bejelentésekor mindenképpen megemlítette, hogy a felhasználói felület jelentős átalakításon ment keresztül, amelyet a vállalat „Fluent design”-nak nevez, amely a Windows 8-ban először látott Metro dizájnnyelv utódja. Első pillantásra remekül néz ki. Minden modernnek és kifinomultnak tűnik és a File Explorer végre frissítést kapott. A kontextusmenükkel együtt, mindkettő már nem úgy néz ki, mint a Windows XP negyedik verziója. De csak ha mélyebbre megyünk, akkor maradnak meg a Windows 10 hasonlóságai. Ha például jobb gombbal kattintunk egy mappára és előhívjuk a „Tulajdonságok” menüt, ugyanazokat a beállításokat találjuk, mint korábban, de lekerekített gombokkal és egy új ikonnal.
Egy idő után rádöbbensz, hogy ez valójában a Windows 10 frissített kinézete. Bár ez egy nagy előrelépés, de még sokkal több munkára van szükség. A szalagfelülettől való megszabadulás a Fájlkezelőben és más beépített alkalmazásokban jó kezdet. Mivel a Windows 10-ben és a korábbi, szalagfelületet használó Windows 10-es verziókban található négy fül és számtalan beállítás helyett most tíz ikon található az eszköztáron. Ez az egyik példa arra, hogy a Windows 11 egy nagyszerű első lépés, már csak egy óriási ugrás kell a továbbiakhoz.
A modulok szintén visszatértek a Windows 11-be, de mostantól „Widgetek” néven. Ezek a macOS-hez hasonlóan egy saját szekcióban találhatók, így nem lehet őket szabadon elhelyezni az asztalon. A képernyő bal oldaláról történő lapozással előjönnek és teszik a dolgukat, hogy egy pillantásra harapható információkat kapjunk. Az egyetlen furcsa kiegészítés a keresősáv a widget ablakban. Ez kevésbé tűnik widgetnek, inkább egy gyorsbillentyűnek, hogy a Bing keresőmotorját használja. Azt is észrevettük, hogy a munkahelyi fiókok hozzáadása a Naptár widgethez nem működik, de a Microsoft közölte, hogy tisztában van ezzel és hamarosan érkezik a javítás.
Hozzáférhetőség
A Windows 11 nagy előnye, hogy új hangsúlyt fektet a hozzáférhetőségre. Az „Ease of Use” helyett „Accessibility” a neve, ami paradox módon zavaró lehet, de ez csak a kezdet a Windows 11 esetében. A látássérült felhasználóknak szánt új hangjelzési lehetőségek mostantól értesítik őket, ha megjelenik egy üzenőmező, ha elérhető egy frissítés és még sok minden másról. Voice Typing más felhasználóknak is segíthet abban, hogy képesek legyenek hangot átírni szöveggé, legyen szó akár az Edge címsoráról, akár egy e-mail megírásakor. A nagyítóprogramok, beszédvezérlő alkalmazások és képernyőolvasók is jobban támogatottak, bár ezek közül nem mindegyik lesz támogatott az induláskor.
A Start menü
A Windows 11 új Start menüje még bőven igényel munkát. Félkésznek tűnik, mintha csak egy átmeneti megoldás lenne a Windows 10 és az új Surface táblagépekhez tervezett érintőképernyős felület között. Vizuálisan remekül néz ki, de ha mélyebbre ásunk, a problémák kezdenek megmutatkozni. Minden középre van helyezve, az alkalmazások jelennek meg, majd egy „Ajánlott” rész következik. Ez egy furcsa elhelyezés, amely a legutóbbi fájlokat és alkalmazásokat mutatja, de a listát nem lehet törölni. Ha a „Továbbiak” gombra kattintasz, akkor csak egy kibővített lista jelenik meg dátummal és a fájlok helyével.
Továbbá, amikor megpróbálsz keresni valamit, a Keresés alkalmazást indítja el, ami egy kicsit zavaró, amikor váltogat ez és a Start menü között. Hiányzik a Windows 10 start menüjének egységesítése, amikor megpróbálnál keresni valamit és a találatok egy pillanat alatt megjelennének. Félkésznek és lassabbnak tűnik, mint korábban.
Egy másik pont maga a Feladatsáv, ahol a Start menü és az ikonok új alapértelmezett helye a középső. Megint csak a használhatóság szempontjából van értelme, ha a Windows 11-et táblagépen használod, de egérrel nincs értelme és valószínűleg vissza akarod majd állítani ezt a bal oldalra. Ez szerencsére könnyen megtehető a Beállítások alkalmazáson keresztül. Azonban, bár ígéretes, még finomításra szorul. Remélhetőleg, amint a Windows 11 mindenki számára elérhetővé válik, a visszajelzések meggyőzik a Microsoftot arról, hogy az új Start menü újragondolásra szorul.
Talán ez a kialakítás kiindulási pontként működhet táblagépes módban és az érintőkijelzővel nem rendelkező eszközök használatakor az ikonok és a Start menü visszatérhet az eredeti elhelyezéshez, méghozzá úgy, hogy könnyebben elérhető legyen. A Microsoft elmondta, hogy felfigyeltek a Feedback Hubra, egy olyan alkalmazásra, ahol a felhasználók ajánlásait mutatja a Windows 11-re vonatkozóan. A következő hónapokban további változások jöhetnek a Feladatsáv és a Start menü terén.
Beépített Windows 11 alkalmazások
A Windows-kiadások egyik közös témája a beépített alkalmazások, például a Paint, a Snipping Tool és más alkalmazások szeretetének hiánya volt. A Windows 11-ben azonban ezek mind felfrissültek, ami biztosan sok felhasználónak tetszeni fog. Úgy tűnik, a cél az egérrel és érintéssel történő bevitelhez egyaránt megfelelő dizájn és ez nagyrészt sikerül is ezeknek az alkalmazásoknak. A Paint ismét szórakoztatóan használható, míg a Snipping Tool végre az egyetlen olyan alkalmazás, amelyik szabályozza az alkalmazások kivágását és képként való mentését.
Az óra egy meglepő alkalmazás, amelyet itt is át kell tervezni. Mostantól ez az a hely, ahol a „Focus”-nak köszönhetően, az Apple iOS 15 frissítésének egyik sarokkövéhez hasonló funkciónak köszönhetően, a Focus lehetővé teszi, hogy olyan profilokat hozzon létre, amelyek a naptár, a hely és a többi függvényében automatizálhatók. Az egyes alkalmazások végre egységesnek tűnnek a Windows 11-ben. Nincs a Fluent Design és a Metro dizájn keveredése, amitől a Windows 10 szenved. Minden kifinomultnak tűnik, amit jó látni végre a Microsofttól.
Microsoft Store
Nem titok, hogy a Store-t az utóbbi időben kissé elhanyagoltnak éreztük a Windows 10-ben. Az új Microsoft Store azonban olyan helynek tűnik, ahol az alkalmazások és még a harmadik féltől származó áruházak is biztonságosan és a rosszindulatú programoktól való félelem nélkül elérhetők. A kialakítása elég egyszerű, a tetején egy keresősáv található azonnali találatokkal, emellett a bal oldali oldalsávban három kategória közül választhatunk.
Az új és kezdő felhasználók számára ez egy nagyszerű áruház az alkalmazások egyszerű megtalálásához és a Windows 11 dicséretére válik. Mivel sokak számára nagy időmegtakarítást jelent majd, különösen azok számára, akik új PC-t kaptak és gyorsan és egyszerűen szeretnék letölteni az alapvető fontosságú alkalmazásokat. Bár bejelentették, hogy valamikor érkeznek majd Android-alkalmazások az Amazon Store-ból, úgy tűnik, hogy egy későbbi, 2022-es frissítésig kell várnunk, amely lehetővé teszi ezt a felhasználók számára.
Egyéb Windows 11 funkciók
Az új Fluent Design frissítésen, a hozzáférhetőségen és a Microsoft Store-on kívül a Windows 11 exkluzív funkciói is megtalálhatók. A Windows 11 friss telepítésű számítógép első indításakor a MacOS migrációs asszisztenséhez hasonlóan lehetőség nyílik a fájlok és az asztal áthelyezésére a OneDrive-ról. Ez egy nagyon üdvözlendő funkció. Sok felhasználónak fog segíteni, különösen azért, mert enyhítheti a stresszt az új PC első alkalommal történő beállításakor.
A különböző megnyitott alkalmazások kezelésének új módja, a Snap Groups. Bár ez inkább az érintőképernyős eszközökre irányul. Ez egy sokkal jobb változata a Windows 10-ben először bevezetett ablakok pattintásának és sokkal könnyebbé teszi a többmonitoros beállítások kezelését. Ezzel párhuzamosan jobb többmonitoros támogatás érkezik a Windows 11-ben, ahol a frissítés megjegyzi, hogy bizonyos alkalmazások hova kerültek, ha például egy laptopot leválasztunk egy külső monitorról.
Játék a Windows 11 rendszeren
A múltban a Windows-on való játéknak volt egy-két hullámvölgye. A Windows Live-on futó játékoktól kezdve a Windows 10-ben található csontsovány Xbox alkalmazásig. A Microsoft azonban gondoskodott arról, hogy a játék legyen a Windows 11 sarokköve, az Xbox alkalmazás mostantól beépített és szorosabban integrált. A játékok jobb HDR-támogatása, valamint az Auto HDR a nem HDR játékok kontrasztosabbá tételére is bekerült, ami valóban nagyon üdvözlendő.
A Windows 11 benyomásai összességében
Ez az első kiadás a sok közül, amely a Windows 11-hez érkezik és az alapján, amit hoz, ez egy fantasztikus kezdet. A Fluent Design nagyszerű utódja a Windows 8 óta uralkodó Metro megjelenésnek és a Windows stílusát és színvilágát a modern korba emeli. Az újratervezés azonban egyelőre gyakran úgy tűnik, mintha csupán a Windows 10 újranyomása lenne. Függetlenül az Explorer, a Paint, a Snipping Tool és más alkalmazások gombjainak változásától. Amint mélyebbre megyünk, ugyanazokat a funkciókat látjuk, mint korábban, csak lekerekített sarkokkal és új ikonnal.
Mindeközben a továbbfejlesztett Microsoft Store-ra nagy szüksége volt a Windowsnak és nagyon egyszerű a használata. Az Amazon hamarosan érkező androidos alkalmazásai mellett remek kiindulópont lesz az alkalmi felhasználók számára, akik könnyebben szeretnék megtalálni az alkalmazásaikat. Egyelőre azonban, bár ez egy nagyszerű kezdet a Windows 11 számára, itt az ideje, hogy a Microsoft mélyebbre ásson és finomítsa, hogyan működhetnek más alkalmazások, például a Lemezkezelés vagy akár a Jegyzettömb a Windows 11-ben.
Aki csak alkalmanként használja a számítógépét, az élvezni fogja a Windows 11-et, de aki napi nyolc óránál többet használja munkára vagy játékra, annak lehet, hogy ez csak egy inkrementális frissítés lesz. Bár ez sem biztos, hogy rossz dolog. Még több infót a Windows 11-ről itt találhatsz. Ha minket kérdezel érdemes-e kapásból letölteni… Mi várunk még, hogy lefussanak az első bug javítások, illetve történik-e valamilyen puhítás az adatgyűjtés terén, mivel ez nagyon nem szimpatikus lépés a szemünkben.
Emellett ne hagyjuk figyelmen kívül az utóbbi években rohamos fejlődésnek induló linux rendszerek alternatíváit sem. Érdemes ránézned, mert sokkal több mérlegelési lehetőséget kaphatsz.