Az online oktatás, más néven távoktatás az elmúlt két évtizedben egyre népszerűbbé vált. Valójában 2002 óta minden egymást követő évben nőtt a legalább egy online főiskolai kurzuson részt vevő hallgatók száma, mégpedig nagyobb arányban, mint a felsőoktatási beiratkozások száma összességében. A globális világjárvány közepette számos főiskola és egyetem növeli online kurzuskínálatát. És ahogy közeledünk az új tanévhez, sok főiskolai hallgató – meglévő és új – azon tűnődhet: „Melyik tenulási mód a legjobb számomra?”.
Elég sokat már karantén idején belekóstoltunk az online tanulásba. Talán az időbeosztással vagy az önmotivációval küzdöttél az út során. Vagy talán otthonod kényelmében élvezted, hogy a saját tempódban dolgozhatsz. Talán valahol a kettő között helyezkedtél el és élvezted az online órák egyes aspektusait, miközben hiányzott a személyes, egyetemi helyszíni tapasztalat. Mindenkinek más és más tapasztalatai vannak az online és a hagyományos tanfolyamokkal kapcsolatban és mindenkinek megvan a saját preferenciája, amikor a diploma megszerzéséről van szó. Mindkét útnak vannak előnyei és hátrányai és a modern munkáltatók mindkettőt értékelik az iparágak különböző területein.
Online oktatás vs. hagyományos oktatás
A legújabb kutatások szerint az akadémiai vezetők több mint 75 százaléka úgy érzi, hogy az online oktatás egyenértékű vagy jobb, mint a helyszíni tanulás. A felsőoktatási vezetők közel 70 százaléka úgy véli, hogy az online tanulás a hosszú távú oktatási stratégiák kritikus eleme. Nem csoda, hogy miért. Az online oktatásnak számos előnye van. Az internetes programok sok diák számára elérhetőbbé teszik a főiskolai diplomát – különösen azok számára, akik teljes munkaidőben dolgoznak, akiknek családi kötelezettségeik vannak és/vagy akik távol élnek a főiskolai kampusztól. Az online tanfolyamok emellett nagyobb önállóságot biztosítanak a hallgatóknak a tanulással kapcsolatban és lehetővé teszik számukra, hogy egyéni tempóban dolgozzanak.
Az online tanfolyamok azonban mindenkinek megfelelőek? Ma már minden negyedik diákból körülbelül egy állítja, hogy jobban tanul az online órákon keresztül. Ez azt jelenti, hogy 4-ből 3 diák még mindig úgy érzi, hogy hagyományos tantermi környezetben jobban teljesít. Az online órák és a hagyományos órák közötti mérlegelés során a legfontosabb, hogy figyelembe vedd saját egyedi tanulási stílusod és időbeosztási igényeidet is. Az alábbiakban az online órák és a hagyományos, egyetemi helyszíni órák közötti választás három legfontosabb szempontját nézzük át.
1. Az osztály rugalmassága
Az online órák egyik nyilvánvaló előnye a rugalmasság. Egyszerre folytathatod a munkát, vezetheted akár a háztartást és vehetsz részt az órákon. Amikor az online hallgatók határidőket kapnak, nagyobb rugalmasságuk, vagy mozgásterük van, hogy milyen lesz a napjuk. Megválaszthatják, mikor tanulnak, teljesítik a feladatokat, előadásokat hallgatnak és így tovább. A hagyományos tanórai formában gyakran hiányzik a rugalmasság. Személyesen kell részt venned az órákon, ami általában ingázást és meglehetősen szigorú időbeosztást jelent.
Vannak azonban még rugalmas tanítási lehetőségek. Ha inkább az egyetemi helyszínen szeretnél órákat venni, találhatsz olyan iskolát, amely lehetővé teszi számodra, hogy személyre szabott, az igényeidnek megfelelő órarendet állíts össze.
2. Önfegyelem
Amint fentebb említettük, az online főiskolai órák elvégzése nagyobb függetlenséget és ellenőrzést biztosít a diákoknak az oktatásuk felett. Ez viszont nagy önfegyelmet és önmotivációt igényel. Egy online programban képesnek kell lenned arra, hogy motiváld magad a kötelező olvasmányok és feladatok elvégzésére. Felelősségre kell vonnod magad ezekért a feladatokért. Tudnod kell, hogyan kell beosztani és szabályozni az idődet. Bár ezekre a készségekre a hagyományos tanfolyamokon is szükség van, az online programban való sikered az önmotivációdtól és az elvégzendő feladatok elvégzésének képességétől fog függeni.
Könyvajánló: Charles Duhigg – A szokás hatalma
Ha úgy érzed, hogy jól tudsz önállóan dolgozni és egyensúlyban tudod tartani az időbeosztásodat, akkor az online tanfolyam lehet, hogy neked való. Ha azonban nehezen tudod tartani a tempót egy online tantervben, akkor előnyös lehet számodra egy hagyományosabb környezet. Ne feledD, hogy az online tanuláshoz időbe telik hozzászokni! Számos stratégiát alkalmazhatsz, hogy könnyebben belerázódj az online tanulásba, például rutint alakíthatsz ki és kialakíthatsz egy külön munkaterületet.
3. Társadalmi interakciók
Sokan vágynak a hagyományos egyetemi élményre, amely magában foglalhatja a kollégiumi szobákat, az okostáblákat és az egyetemi terület felfedezését. Vannak, akik szeretnek személyesen találkozni professzoraikkal és társaikkal, vagy jobban tanulnak szemtől szemben. Ha inkább szociális tanuló vagy, akkor a hagyományos tantermi modell előnyödre válhat. Azonban nem biztos, hogy el akarod vetni az online lehetőségeket…
Az online tanfolyamokkal kapcsolatos egyik tévhit az, hogy nem igényelnek interakciót. A valóságban a társaid és a professzorok karnyújtásnyira vannak tőled! Az online főiskolai órák gyakran használnak együttműködési forrásokat, például Blackboard és videokonferencia-eszközöket, a rendszeres kommunikáció, a megbeszélések és az ötletelés ösztönzésére.
Hagyományos és online oktatás hibrid módban
Ha még mindig bizonytalan vagy abban, hogy az online vagy a hagyományos osztályok a megfelelőek-e számodra, akkor mindkettőt fontolóra veheted. Igen, ez is egy lehetőség. Néhány felsőoktatási intézmény, vegyes vagy „hibrid” formátumot kínál a rugalmasságot igénylő diákok számára. Ez azt jelenti, hogy egyes főiskolai órákat a helyszínen, míg másokat online is elvégezhetsz. Minden órát, függetlenül a formátumtól, beszámítanak a diploma megszerzésébe.
A hibrid diplomaprogramok lehetővé teszik a hallgatók számára, hogy mindkét világból a legjobbat kapják. Az online erőforrások könnyen elérhetők a hallgatók számára, kiegészítve a hagyományos oktatást és nem helyettesítve azt. A hallgatók személyesen találkozhatnak a professzorokkal, az órákon együttműködhetnek a társaikkal és mégis élvezhetik az online órák rugalmasságát. És a kutatások azt mutatják, hogy működnek. Egy tanulmány szerint a diákok szinte minden teljesítményszinten ugyanolyan jól teljesítenek a hibrid osztályokban, mint a hagyományos osztálytermekben.
KAPCSOLÓDÓ:
- Ingyenes gépírás tanfolyam online
- Autogén tréning a hatékonyabb tanulásért
- Szívd fel a tudást! Tanulj és ismerd meg a kripto világát.