Mit kell tudni a Non-fungible token-ekről (nem helyettesíthető tokenek) röviden NFT-kről, a blokklánc-technológiára épülő egyedi digitális eszközökről? A Non-fungible token egy olyan egyedi azonosító, amely kriptográfiai úton képes a digitális javak tulajdonjogát hozzárendelni és bizonyítani.
Mivel a digitális műtárgyakra vonatkozó Non-fungible tokeneket több millió, illetve előfordult már, hogy több tízmillió dollárért adták el, azt mondani, hogy népszerűek, alulértékelt lenne. 2021 első félévében a Non-fungible tokenek értékesítése elérte a 2,5 milliárd dollárt. Ha azonban megérted, hogyan működnek az NFT-k, látni fogod, hogy további felhasználási esetei is vannak ennek a technológiának.
Mi az az NFT?
Az NFT a „non-fungible token” rövidítése. Alapszinten az NFT egy olyan digitális eszköz, amely egyedi fizikai vagy digitális tárgyakhoz (például műalkotásokhoz, ingatlanokhoz, zenéhez vagy videókhoz) köti a tulajdonjogot. A Non-fungible tokenek modernkori gyűjtőeszközöknek tekinthetők. Ezeket online vásárolják és adják el, és digitális bizonyítékot jelentenek egy adott tárgy tulajdonjogáról.
A Non-fungible tokeneket biztonságosan rögzítik egy blokkláncon, ugyanaz a technológia áll a kriptovaluták mögött is ami biztosítja, hogy az eszköz egyedi. A technológia megnehezíti az NFT-k megváltoztatását vagy hamisítását is. A Non-fungible tokenek valódi megértéséhez hasznos, ha megismerkedünk a helyettesíthetőség gazdasági fogalmával.
- A nem helyettesíthető token tárgyak könnyedén elcserélhetők egymással, mivel értékük nem az egyediségükhöz kötött. Például egy 1 dolláros bankjegyet elcserélhetsz egy másik 1 dolláros bankjegyre, és még akkor is megmarad az 1 dollárod, ha az új bankjegynek más a sorozatszáma.
- A nem helyettesíthető tokenek nem cserélhetők fel. Az NFT-k esetében minden egyes token egyedi tulajdonságokkal rendelkezik és nem ér ugyanannyit, mint más hasonló tokenek.
Akkor miért adnak ki az emberek ennyi pénzt az NFT-kért?
Az NFT létrehozásával az alkotók képesek igazolni a ritkaságot és a hitelességet szinte bármivel kapcsolatban, ami digitális. Ha a hagyományos műgyűjtéshez hasonlítjuk, például a Mona Lisának végtelen számú másolata létezik és van forgalomban, de csak egyetlen eredeti létezik. Az Non-fungible token technológia segít az eredeti mű tulajdonjogának kijelölésében és bizonyításában is.
Az NFT-k értékesítése jövedelmező üzlet a művészeti világban
Íme néhány példa, amelyről talán már hallottál:
- A digitális művész Beeple 69,3 millió dollárért adta el az „Everydays – the First 5000 Days” című alkotását a Christie’s árverésén.
- LeBron James „Cosmic Dunk #29” című 20 másodperces videoklipje 208 000 dollárért kelt el.
- Egy CryptoPunk Non-fungible token 1,8 millió dollárért kelt el a Sotheby’s első kurátori NFT-árverésén.
- Jack Dorsey, a Twitter vezérigazgatója elárverezi első tweetjének egy NFT-jét, amely 2,9 millió dollárért kelt el.
Más személyek másolatot készíthetnek a te tulajdonában lévő képről, videóról vagy digitális elemről, ha NFT-t vásárolsz. De hasonlóan egy egyedi műalkotás vagy limitált szériás nyomtatvány megvásárlásához, az eredetiből csak egy van, ami értékesebb lehet.
Hogyan működnek az NFT-k?
Sok Non-fungible tokent az Ethereum hálózaton hoznak létre és tárolnak, bár más blokkláncok is támogatják az NFT-ket.
Mivel a blokkláncot bárki áttekintheti, a Non-fungible token tulajdonjoga könnyen ellenőrizhető és nyomon követhető, miközben a tokent birtokló személy vagy szervezet álnéven maradhat. Különböző típusú digitális javak „tokenizálhatók”, például műalkotások, játékban lévő elemek és élő közvetítésből származó állóképek vagy videók, a példa kedvéért egyébként az NBA Top Shots az egyik legnagyobb NFT-piactér jelenleg.
Míg a tulajdonjogot közvetítő Non-fungible token felkerül a blokkláncra, a digitális tárgy fájlmérete nem számít, mert az a blokklánctól elkülönülve marad. Az Non-fungible tokentől függően előfordulhat, hogy a szerzői vagy licencjogok nem járnak a vásárlással, de ez nem feltétlenül van így minden esetben. Hasonlóan ahhoz, ahogyan egy limitált példányszámú nyomtatás megvásárlása sem feltétlenül biztosít kizárólagos jogokat a képhez.
Ahogy az alapul szolgáló technológia és koncepció fejlődik, az NFT-knek számos olyan alkalmazási lehetősége lehet, amelyek túlmutatnak a művészet világán. Például egy iskola kiállíthatna egy NFT-t a diplomát szerzett hallgatóknak és a munkáltatók könnyen ellenőrizhetnék a pályázó végzettségét. Vagy egy helyszín használhatná az Non-fungible tokeneket a rendezvényekre szóló jegyek eladására és nyomon követésére, és ezzel csökkenthetné a viszonteladói csalások számát. És még számos hasonló előnyös oldala lehet, amibe talán bele sem gondoltunk.
De mi a különbség az NFT-k és a kriptopénzek között?
A Non-fungible tokenek és a kriptovaluták ugyanazon a mögöttes blokklánc-technológián alapulnak. Az NFT-piacterek is megkövetelhetik, hogy az emberek kriptovalutával vásároljanak Non-fungible tokeneket.
A kriptovalutákat és az Non-fungible tokeneket azonban különböző célokra hozzák létre és használják. A kriptovaluták célja, hogy valutaként működjenek azáltal, hogy vagy értéket tárolnak, vagy lehetővé teszik az áruk vásárlását vagy eladását. A kriptopénz tokenek helyettesíthető tokenek, hasonlóan a fiat valutákhoz, például a dollárhoz. Az Non-fungible tokenek olyan egyedi tokeneket hoznak létre, amelyek tulajdonjogot mutathatnak és digitális áruk feletti jogokat közvetíthetnek.
Hogyan vásárolhatunk NFT-ket?
Non-fungible tokeneket online tőzsdéken vagy piactereken vásárolhatsz, adhatsz el, kereskedhetsz és hozhatsz létre. A létrehozó vagy a jelenlegi tulajdonos választhat egy adott árat. Vagy lehet, hogy árverés is van és neked kell licitálnod az NFT-re.
Néhány népszerű piactér:
- OpenSea: Az egyik első és legnagyobb piactér, ahol NFT-ket találhatsz a gyűjtemények széles skálájához: opensea.io
- Rarible: NFT-k széles választékát kínálja, a művészetre helyezve a hangsúlyt. Saját RARI tokent használ a tagok jutalmazására: rarible.com
- Foundation: Közösség által gondozott piactér, amely megköveteli, hogy az alkotók meghívást kapjanak más alkotóktól, akik már tagjai a platformnak: foundation.app
- Nifty Gateway: Művészetre összpontosító piactér, amely nagynevű márkákkal, sportolókkal és alkotókkal dolgozik együtt: niftygateway.com
- SuperRare: Egy piactér, amely a digitális művészet kurátorkodására és kínálatára összpontosít: superrare.com
A regisztrációs folyamat piactértől függően változhat. Általában az NFT-ket kriptovalutával, például Ethereummal vásárolhatunk meg, bár az ár dollárban is szerepelhet. A piactértől függően az egyes tranzakciókhoz különböző díjak kapcsolódhatnak.
A Non-fungible token tekinthető befektetésnek?
Bár a jövőben számos gyakorlati alkalmazása lehet az NFT-knek, ma elsősorban a digitális művészet esetében használják őket. Az alkotók számára az NFT-k zökkenőmentes módot teremtenek a digitális művészet értékesítésére, amelynek esetleg nincs nagy piaca. Emellett vannak olyan módok, amelyekkel az alkotók a művészet minden egyes későbbi eladásáért díjat kaphatnak.
A másik oldalon a gyűjtők spekulálhatnak a digitális művészettel, valamint a láncban lévő ritka gyűjteményekkel dicsekedhetnek. Ha befektetési céllal fontolgatod egy NFT megvásárlását, tudnod kell, hogy nincs garancia arra, hogy az értéke növekedni fog. Míg egyes NFT-ket több ezer vagy millió dollárért adnak el, mások értéktelenek maradhatnak vagy akár el is értéktelenedhetnek. Szóval csak óvatosan…
KAPCSOLÓDÓ BLOCKCHAIN:
- Mi az a blokklánc? A blockchain technológia meghatározása
- Ingyen kriptovaluta egyszerűen
- Twitter: Már Bitcoinban is adhatunk borravalót
- Mi az a kriptovaluta, hogyan működik és miért használjuk?