Számos oka van annak, hogy a linux rendszert miért lenne érdemes előnyben részesíteni az olyan szabadalmaztatott szoftverplatformokkal szemben, mint a Windows és a Mac. De itt most felsoroljuk a tíz legfontosabb okot, hogy világos képet kapj.
Néhány évvel ezelőttig a linuxot elsősorban szerverekhez használták, és nem tartották alkalmasnak asztali számítógépekhez. A felhasználói felülete és a könnyű kezelhetősége azonban az elmúlt években folyamatosan javult. A linux mára eléggé felhasználóbaráttá vált ahhoz, hogy asztali számítógépeken a Windows-t felváltja. Világszerte több százezer ember használja. Íme a tíz legfontosabb ok, amiért a linuxot az otthoni felhasználóknak, az oktatási intézményeknek és a vállalkozásoknak is el kellene fogadniuk.
Miért kellene linux rendszert használnunk?
Magas biztonságot kínál a linux
A linux telepítése és használata a rendszeren a legegyszerűbb módja a vírusok és rosszindulatú programok elkerülésének. A linux fejlesztésénél a biztonsági szempontokat tartották szem előtt, és a Windowshoz képest sokkal kevésbé sebezhető a vírusokkal szemben. A programok csak akkor tudnak változtatni a rendszer beállításain és konfigurációján, ha a felhasználó root (a Windowsban a rendszergazda felhasználónak megfelelő) felhasználóként van bejelentkezve.
A legtöbb felhasználó nem root felhasználóként jelentkezik be; ezért nem tudnak nagy kárt tenni a rendszerben, kivéve a saját fájljaikat és programjaikat, mivel a letöltött fájl/malware korlátozott jogosultságokkal rendelkezik. Böngészhetsz az interneten anélkül, hogy aggódnia kellene a rendszer megfertőződése miatt.
A felhasználók azonban telepíthetik a ClamAV vírusirtó szoftvert linuxon, hogy még jobban védjék rendszerüket. Ennek a magasabb szintű biztonságnak az az oka, hogy mivel a linux nyílt forráskódú szoftver, a forráskód elérhető a felülvizsgálatra. Rengeteg fejlesztő a világ minden tájáról átnézte a kódot, ami azt jelenti, hogy a legtöbb hibát már felfedezték.
Nagy stabilitás
A linux rendszer nagyon stabil, és nem hajlamos az összeomlásokra. A linux operációs rendszer több év elteltével is pontosan olyan gyorsan fut, mint az első telepítéskor. A legtöbben bizonyára tapasztaltuk már, hogy egy frissen telepített Windows rendszer rendkívül gyorsan fut, és ugyanez a rendszer körülbelül hat hónap és egy év elteltével lassúvá válik. Ilyenkor az egyetlen lehetőségünk legtöbbször az operációs rendszer és az összes többi szoftver újratelepítése.
A linux szerverek üzemideje nagyon magas, és a rendelkezésre állás 99,9 százalék körüli. A Windowstól eltérően a linux-kiszolgálót nem kell minden frissítés vagy javítás után újraindítani. Ennek köszönhetően a linuxon fut a legtöbb szerver az interneten. A top 1 millió webszerver 96,3 százaléka linuxon fut. A top huszonöt weboldal közül huszonhárom linuxon fut.
Könnyű karbantartás
A linux operációs rendszer karbantartása egyszerű, mivel a felhasználó központilag nagyon könnyen frissítheti az operációs rendszert és az összes telepített szoftvert. A linux minden változatának saját központi szoftvertárral rendelkezik, amely a rendszer frissítésére és biztonságban tartására szolgál. Rendszeres frissítéseket kínálnak, és a rendszer újraindítása nélkül frissíthető.
A frissítés időszakosan, néhány kattintással elvégezhető, vagy a felhasználók akár automatizálhatják is a frissítési folyamatot. Egy Windows rendszer frissítése nem olyan egyszerű egy linux rendszerhez képest. Emellett a Windows rendszerben az összes harmadik féltől származó szoftvert külön-külön kell frissíteni.
A linux bármilyen hardveren fut
Mindannyian tudjuk, hogy a Windows operációs rendszer minden egyes új kiadásával rengeteg hardveres rendszer elavul, mivel műszaki specifikációik már nem megfelelőek a legújabb Windows operációs rendszer futtatásához. A linux nagyon hatékonyan használja ki a rendszer erőforrásait. A linux telepítése testre szabható a felhasználók és az egyedi hardverkövetelmények szerint. A telepítési eljárás nagyon rugalmas, és lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kiválasszák a telepíteni kívánt modulokat.
Ez lehetővé teszi, hogy a linuxot akár régi hardverre is telepíthessék, így segítve a hardver erőforrásainak optimális kihasználását. A linux számos hardveren fut, a szuperszámítógépektől kezdve az órákig. Új életet adhat régi és lassú Windows rendszernek egy könnyű linux rendszer telepítésével, vagy akár egy NAS-t vagy médiastreamert is futtathatsz egy adott linux disztribúcióval.
Léteznek olyan könnyű asztali számítógépek is, mint az Xfce és az LXDE, amelyek alacsonyabb kategóriájú PC-ken is futtathatók. A legnépszerűbb, legkeresettebb linux rendszerek:
Ingyenes rendszer a linux
A linux teljesen ingyenes, és a felhasználóknak nem kell fizetniük semmiért. Minden olyan alapszoftver elérhető, amelyre egy átlagos felhasználónak, sőt még egy haladó felhasználónak is szüksége van.
Oktatási szoftverek tucatjai érhetőek el linux alatt. Még a professzionális szoftvereknek megfelelő asztali kiadványszerkesztési, képszerkesztési, hangszerkesztési és videószerkesztési szoftverek is elérhetők. A vállalkozások ingyenesen használhatják a szoftvereket, és jelentősen csökkenthetik informatikai költségvetésüket.
Nyílt forráskód
A linux legfontosabb szempontja, hogy forráskódja elérhető, mivel a Free and Open Source Software (rövidítve FOSS)kategóriába tartozik. A fejlesztői közösségnek ez előnyös, mivel tagjai szabadon megtekinthetik és módosíthatják a forráskódot, ami nem így van a védett szoftverek esetében, amelyeket csak ők használhatnak. Számos ország fejleszti a linux saját verzióját. Ez végső soron segíteni fogja ezeket az országokat abban, hogy saját operációs rendszereket fejlesszenek ki speciális vagy stratégiai területekre, például a védelem, a kommunikáció stb. számára.
A kiberhadviselés a jövőben minden háborúban fontos szerepet fog játszani. Az idegen és kompromittált számítógépes operációs rendszerek és kommunikációs szoftverek használata néhány nap alatt térdre kényszerítheti az országot, mind katonai, mind gazdasági szempontból. Ezért a FOSS-eszközök használata kritikus fontosságú bármely ország biztonsága szempontjából.
Több ország, köztük Kína, Oroszország és Kuba is saját linux alapú operációs rendszert fejleszt. A C-DAC kifejlesztette a Bharat Operating System Solutions (rövidítve BOSS), India saját PC operációs rendszerét.
Könnyű használat
Az általános vélekedéssel ellentétben, miszerint a linux csak a kockáknak való, mára felhasználóbaráttá vált, és jó grafikus felhasználói felülettel (GUI) rendelkezik. Majdnem minden olyan funkcióval rendelkezik, mint a Windows. A GUI olyan mértékben fejlődött, hogy a legtöbb, tipikus felhasználó által kívánt dolgot ugyanolyan könnyen el lehet végezni linuxon, mint a Windowson, anélkül, hogy bármilyen parancsot ismernénk.
Abban az esetben, ha olyan alkalmazásokat használsz, amelyek csak Windowson futnak, telepítheted a Wine-t (Windows emulátor), aminek segítségével ezeket az alkalmazásokat linux rendszeren is futtathatod. Bár a közvélekedés szerint a linux nem gamerbarát, ma már számos játék elérhető linuxon. Még ha egy adott játék nem is érhető el linuxon, akkor is telepítheti a PlayOnLinuxot a Windows játékok futtatásához.
Testreszabás
A felhasználóknak óriási rugalmasságot biztosít a rendszer saját igényeik szerinti testreszabásában. A háttérképek, asztali ikonok és panelek tekintetében számos választási lehetőség áll rendelkezésre. Több mint féltucatnyi asztali környezet közül lehet választani, mint például a GNOME, KDE stb. Bármilyen feladathoz, a GUI-felülettől kezdve a fájlkezelőkön át a DVD-írókig és a böngészőkig, körülbelül négy-hat lehetőség áll rendelkezésre egy adott szoftverhez.
A legtöbb népszerű böngésző linux-verziója is elérhető. A linux filozófiája azon alapul, hogy több kis programot használunk, amelyek mindegyike egy-egy feladatot nagyon jól ellát. De ezeket a programokat kombinálva igazán nagy teljesítményű programokat és segédprogramokat lehet írni.
A linux operációs rendszer parancssori felületet kínál, több héj közül lehet választani. A rendszergazdák élvezhetik a nagy teljesítményű parancssori felületet, és héjszkripteket írhatnak a rutinszerű karbantartás és különféle egyéb feladatok automatizálására.
Oktatás
Ez a leghasznosabb szempont a diákok számára, mivel a szoftver segítségével tanulmányozhatják annak működését, mielőtt a kódot saját igényeiknek megfelelően módosítanák és bővítenék. Ez segít nekik abban is, hogy megismerjék az operációs rendszer és a szoftver belső tulajdonságait. Ez a folyamat segít az új szoftverek fejlesztésében és a helyi igényeken alapuló innovációban.
Még ha a felhasználók nem is programozók, a dokumentációban, fordításban és tesztelésben való segítséggel hozzájárulhatnak a linuxhoz. Fantasztikus oktatási eszköz lehet az iskolák és főiskolák számára, mivel ingyenes szoftverek állnak rendelkezésre, amelyek segítik a tanítást. A számításokhoz használt saját szoftverek, mint például a MATLAB, nagyon drágák.
Vannak alternatívái, mint például a Scilab és a GNU Octave. A linux szoftverek számos területen elérhetők – Celestia és Stellarium a csillagászathoz, Avogadro és Gabedit a kémiához, EMBOSS és TreeView X a biológiához; ROOT, Octopus és Step a fizikához.
Támogatás
A linuxnak erős közösségi támogatása van az interneten keresztül, különböző fórumokon keresztül. A fórumokon feltett kérdésekre általában gyors választ kapunk, mivel sok önkéntes van online, akik a linux iránti szenvedélyükből adódóan a problémák megoldásán dolgoznak. A fizetős támogatási lehetőség a kereskedelmi vállalkozások számára is elérhető, az olyan cégek, mint a Red Hat és a Novell 24×7-es támogatást nyújtanak a kritikus alkalmazásokhoz és szolgáltatásokhoz.
Ha szeretnél bővebb infót szerezni a linux rendszerek részleteiről, alkalmazásairól, keresd fel a Linuxinfok.hu weboldalt!
KAPCSOLÓDÓ:
- Mi az a VPN és miért érdemes használni?
- Végre megjelent a Windows 11
- Játék a felhőben! Íme az Nvidia Geforce Now
- Online oktatás vs. hagyományos (kutatás)
- Autogén tréning a hatékonyabb tanulásért
- Mi az a blokklánc? A blockchain technológia meghatározása
- Mi az a kriptovaluta, hogyan működik és miért használjuk?